Gano Cafe Classic
Gano Coffee Classic
Gano Kahve Klasik

Tongkat Ali Nedir, Faydalari Nelerdir

Tongkat Ali Nedir, Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?


 Tongkat Ali Eurycoma Longifolia Faydaları
Tongkat Ali Eurycoma Longifolia

Tongkat ali ( Eurycoma longifolia ) Malezya, Tayland ve Endonezya gibi Güneydoğu Asya ülkelerine özgü bir ağaçtır. Ağacın kökü, quassinoids ve alkaloids olarak adlandırılan bileşikleri içerir ve ağacın tıbbi olarak kullanılan kısmıdır. Tongkat ali tipik olarak diyet takviyeleri, çay, enerji içecekleri veya kahve içeceklerinde tüketilir.


Tongkat ali için diğer isimler arasında Eurycoma longifolia Jack, longjack, long jack, ali öde, Malezya ginsengi, tung testeresi, umpudumaidu ve wonod mondou bulunur.

Tongkat Ali

Alternatif tıpta, tongkat ali'nin testosteron seviyelerini yükselttiği, kas gücünü arttırdığı ve erektil disfonksiyon, azalmış libido, yorgunluk ve stres gibi bir dizi durumu ele aldığı söylenir.

1) Erektil Disfonksiyon ve Düşük Libido

Tongkat ali genellikle erektil disfonksiyon için bir çare olarak lanse edilir. Yardımcı olabileceği bazı ön kanıtlar var. Örneğin, Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta yayınlanan küçük bir çalışmada araştırmacılar, Eurycoma longifolia özü ve Polygonum eksi (bir antioksidan) içeren bir ürünün on iki haftada bir uygulanmasının cinsel performansı ve erektil işlevi arttırmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır  .

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp'ta da yayınlanan bir başka çalışma, bir tongkat ali ekstraktının düşük libido ve erektil fonksiyonun tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma, yaşları 30 ile 55 arasında değişen 109 erkeğin katıldığı çalışma, ekstraktın erektil fonksiyon, cinsel libido, sperm motilitesi ve semen hacminin artmasına yardımcı olabileceğini buldu. Aşırı kilolu kişilerde yağ kütlesi kaybı da kaydedildi.

2) Kas Yapmak

Tongkat ali, testosteron seviyeleri üzerindeki iddia edilen etkileri nedeniyle kas kütlesini ve gücünü artırabilir. Bazen atletik performansı, fiziksel gücü artırmak ve yağ kaybını arttırmak için kullanılır. İngiliz Spor Hekimliği Dergisi'nde yayınlanan bir ön çalışmada araştırmacılar , beş hafta boyunca 100 mg / gün bir Eurycoma longifolia ekstresinin, programa katılanlara kıyasla yoğun bir kuvvet antrenman programına katılan erkeklerde kas kütlesini ve gücünü arttırdığını bulmuşlardır. yalnız.
Tongkat ali, 2014 yılında Fitoterapi Araştırması'nda yayınlanan bir pilot çalışmaya göre, yaşlı erişkinlerde kas kuvvetinin artmasına da yardımcı olabilir . Çalışma için, 57 ve 72 yaşları arasındaki 13 erkek ve 12 kadın, günlük 400mg tongkat ali ekstresi aldı. beş hafta. Çalışmanın sonunda, tongkat ali'nin serbest ve toplam testosteron düzeylerini ve kas kuvvetini arttırdığı tespit edildi.
Bununla birlikte, erkek eğlence sporcularını içeren bir çalışma, bir dayanıklılık çalışmasından önceki yedi gün boyunca (artı koşudan bir saat önce), plaseboya kıyasla dayanıklılığı artırmadığını buldu.


3) Kısırlık

Tongkat ali, infertilite tedavisi konusunda umut veriyor, 2010 yılında Asya Androloji Dergisi'nde yayınlanan bir ön çalışmayı öneriyor . Araştırmacılar , erkeklerde Eurycoma longifolia ile 200 mg / günlük takviyenin, üç ila dokuz ay boyunca 200 mg / günlük takviyenin sperm konsantrasyonlarının daha yüksek olmasına yol açtığını buldu. normal sperm morfolojisi ve sperm motilitesinin yüzdesi ve tedavi sonrası katılımcıların 11'inde spontan gebelikle sonuçlandı.

4) Stres

Bazı araştırmalar tongkat ali'nin stresi azaltmak için yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Mevcut araştırma , Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi'nde yayınlanan küçük bir çalışmayı içermektedir Araştırmacılar, dört hafta boyunca bir tongkat ali takviyesi almadan önce ve sonra 63 kişideki stres hormonlarını ve ruh halini değerlendirdiler ve mide gerginliği, öfke ve kafa karışıklığının yanı sıra tükürük kortizolünün azaldığı ve tongkat alanlarda artmış testosteronun ruh hali durumlarında önemli gelişmeler tespit ettiler. ali özü.

5) Geç Başlangıçlı Hipogonadizm

Hipogonadizm; Erkeklerin testislerinde kadınların ise yumurtalıklarında görülen seks hormonunun yetersizliğidir. Seks hormonu kadınlarda östrojen (kadınlık hormonları), erkeklerde ise androjen (erkeklik hormonları) olarak adlandırılmaktadır.
Tongkat Ali yayınlanan araştırmaya göre, geç başlangıçlı hipogonadizm semptomlarını iyileştirdiğini Andrologia . Çalışma için geç başlangıçlı hipogonadizmi olan 76 kişiye bir ay boyunca 200 mg standart bir tongkat ali ekstresi verildi. Sonuçlar, tongkat ali ekstraktının Yaşlanma Erkeğinin Belirtileri ölçeğinde ve testosteron düzeylerinde iyileşme puanları olduğunu ortaya koydu.

Yan etkiler

Çok az sayıda çalışma tongkat ali'nin insan üzerindeki etkilerini test ettiğinden, bu bitkinin uzun süreli ya da düzenli kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Yapılan çalışmalar dokuz aya kadar tipik olarak günde 200 mg kullandı. Dikkat çeken yan etkiler huzursuzluk, endişe ve uykusuzluğu içerir.
Tongkat Ali, testosteron seviyelerini yükselttiğinden, kalp hastalığı, hormona duyarlı kanserler, karaciğer veya böbrek hastalığı veya uyku apnesi gibi daha yüksek testosteron seviyelerinden olumsuz etkilenebilecek insanlar tarafından kullanılmamalıdır.
Tongkat ali hamile veya emziren kadınlar veya çocuklar tarafından ve tıbbi durumu olanlar tarafından kullanılmamalıdır. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler tongkat ali'den kaçınmalıdır. Bu bitki ilaçlarla (kan basıncı ilaçları, antikoagülan ve antiplatelet ilaçları, kan şekeri veya insülin seviyesini düşüren ilaçlar, immünosupresif ilaçlar, vb.) Ve diğer takviyelerle etkileşime girebilir.
Tongkat ali ürünlerinde cıva ve kurşun kirliliği ile ilgili endişeler dile getirilmiştir. Bir çalışmaya göre, test edilen ürünlerin% 26'sı 0.53-2.35 ppm civa içeriyordu ve Malezya'daki kalite şartlarına uymadı.
Eklerin güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz , ancak tongkat ali'yi (veya başka bir alternatif tıp formunu) kullanmayı düşünüyorsanız, önce konunun uzmanı bir hekime danışın.

Kaynak: Verywellfit.com

Gano Excel Supreno Premium Coffee
Supreno Premium Coffee

Supreno Premium Coffee

Gano Excel Supreno Premium Kahve Gano Excel tarafından Ganoderma özü, en kaliteli kahve çekirdekleri, Tongkat Ali özü ve kaliteli Ginseng özü, harmanlanarak ginseng kahvesi sevenler için üretilmiş en iyi seçimdir. İçerisinde ganoderma lucidum özütünün bulunması ginseng ve tongkat ali nin yan etkilerini de azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda tam bir antioksidan ve güç içeceği kıvamını alır.
#Ganoderma is #GanoExcel
Tongkat Ali Nedir, Faydalari Nelerdir Tongkat Ali Nedir, Faydalari Nelerdir Reviewed by Gano Excel İzmir on Ekim 11, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.